SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 INFORMACJE  • powiat grójecki • gmina Grójec 
AŚ GRÓJEC - CO KRYJE WIĘZIENNA BIBLIOTEKA? 06.02.2021
opr.: ppor. Marek Pikulski
Światowy Dzień Głośnego Czytania to dobra okazja do promocji czytelnictwa, prezentacji pokaźnego księgozbioru biblioteki w Areszcie Śledczym w Grójcu i jej roli w procesie resocjalizacji.

W 2021 roku Światowy Dzień Głośnego Czytania przypada na 3 lutego. Ten dzień został stworzony 11 lat temu i koncentruje się na propagowaniu umiejętności czytania i pisania jako prawach człowieka.
Co się czyta za murami
Nic tak nie zabija czasu jak książka – to słowa włoskiego poety Cesare Pavese. A większość osób pozbawionych wolności ma dużo czasu do zagospodarowania. Dlatego osadzeni w grójeckiej jednostce penitencjarnej chętnie korzystają z zasobów biblioteki przy Armii Krajowej 21. Biblioteka jest ważnym elementem działań resocjalizacyjnych podejmowanych przez kadrę penitencjarną. W każdej jednostce jest wychowawca, który nadzoruje pracę biblioteki, introligatora i więziennego radiowęzła. Zawartość biblioteki w Areszcie w Grójcu jest bardzo podobna do miejskich bibliotek. Na półkach znajdziemy bogatą kolekcję książek historycznych oraz powieści i książek, które można zaliczyć do klasyki literatury polskiej i światowej. Są też półki przeznaczone na książki popularnonaukowe, horrory, biografie oraz specjalistyczne, z których korzysta również kadra penitencjarna. Największym zainteresowaniem wśród osób pozbawionych wolności przebywających w Areszcie Śledczym w Grójcu cieszą się pozycje o tematyce sensacyjnej i … kryminały. Drugie miejsce zajmują powieści, na trzecim są książki o tematyce historycznej. Osadzeni sięgają również po pozycje z kręgu fantastyki, chętnie wypożyczają książki o tematyce sportowej i motoryzacyjnej, czasem również przewijają się romanse. Najrzadziej wypożyczana jest poezja. Księgozbiór biblioteki Aresztu jest bardzo pokaźny. Osadzeni mają do dyspozycji ponad 5 tys. woluminów. Każdego miesiąca osadzeni wypożyczają ponad 200 książek! Biorąc pod uwagę populację osadzonych w Areszcie Śledczym w Grójcu, to dobry wynik – statystycznie jedna książka na osobę w miesiącu. W całej populacji czytelników jest też grupa 30 osadzonych – moli książkowych, którzy regularnie korzystają z zasobów biblioteki.

Resocjalizacja w bibliotece
Biblioteka więzienna jest elementem oddziaływań kulturalno-oświatowych, które są wykorzystywane w procesie resocjalizacji. Bibliotekę wykorzystuje się wieloaspektowo. Po pierwsze w więziennych bibliotekach zatrudnieni są skazani. W Areszcie Śledczym w Grójcu wykonują swoją pracę nieodpłatnie, jednak nie brakuje im zaangażowania w wypełnianiu swoich obowiązków. Dbają oni o stan księgozbioru, jego inwentaryzację, prowadzą kartotekę, dostarczają do oddziałów mieszkalnych zamówione przez czytelników książki, redagują i prezentują pod nadzorem wychowawcy penitencjarnego audycje do radiowęzła czy też czytają fragmenty popularnych książek. Praca skazanych w bibliotece jest więc ważnym aspektem resocjalizacji. Kolejnym elementem ściśle związanym z działalnością biblioteki jest popularyzacja czytelnictwa. Jak wynika z obserwacji, część osadzonych zaczęła czytać książki dopiero podczas pobytu w izolacji a zdecydowana większość czytelników potwierdza, że będąc w zakładzie karnym czytają więcej, niż w czasie, gdy przebywali na wolności. Badania pokazują, że ludzie, którzy często czytają, są lepiej przygotowani do rozumienia innych, mają większą empatię i inny sposób patrzenia na świat, z różnych perspektyw. Mają lepszą wyobraźnię i umiejętność komunikowania się. Sięganie po ciekawe pozycje książkowe to nie tylko sposób na wypełnienie wolnego czasu. Odpowiedni dobór książek to także środek terapeutyczny uwalniający od napięć, minimalizuje niepożądane postawy, czytanie zaspokaja zainteresowania emocjonalne i intelektualne, rozszerza wiedzę, stymuluje umysł, wzbogaca słownictwo, rozwija pozytywne cechy osobowości, ułatwia wyrażanie myśli i uczuć, kształtuje estetykę, uwrażliwia na piękno, sztukę, rozwija zainteresowania a przez to przygotowuje osadzonych do życia po opuszczeniu zakładu karnego.

Współpraca z partnerami
Areszt Śledczy w Grójcu współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami, które wspierają działalność więziennej biblioteki i radiowęzła. W ostatnim czasie nasza biblioteka wzbogaciła się o ponad 1000 nowych pozycji książkowych, podarowanych przez Fundację Zaczyatni.org. Na półki trafiły książki wszystkich gatunków i wiele z nich już znalazły swoich czytelników. Niemal w każdej celi znajdują się pozyskane z Fundacji książki. Działalność Fundacji to przede wszystkim promowanie czytelnictwa i edukacja społeczna, budowanie jakościowych relacji przy wykorzystaniu książek. Fundacja prowadzi m.in. Wielką Zbiórkę Książek i pomaga w otwieraniu bibliotek w oddziałach szpitalnych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, hospicjach czy zakładach karnych. Serdecznie dziękujemy Fundacji Zaczytani.org za przekazanie pokaźnego zbioru książek, który wesprze działalność resocjalizacyjną w naszej jednostce.

Wszystkich zachęcamy do korzystania z bibliotek i rozwijania pasji czytania. Częściej sięgajmy po książkę, przeczytajmy choćby jedną pozycję więcej, niż w roku ubiegłym. Bo „książka to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach” – twierdzi Stanisław Lem. Spotkajmy się przy książce!
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
GAds body - poz - 880x150 bot
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-05-24
USD 4,3071 -0,69%
EUR 4,6107 -0,14%
CHF 4,4723 -0,07%
GBP 5,3775 -1,37%
Wspierane przez Money.pl
GAds kolumna - poz. - 280x250
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001