SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  WIOSENNE NOWOŚCI NASIENNE 11.03.2021
Alicja Czarnowska
W wielu sklepach ogrodniczych pojawiły się już świeże nasiona kwiatów i warzyw. Mimo że jest jeszcze dość wcześnie i na wysiew większości roślin mamy sporo czasu, to warto już teraz zapoznać się z całą ofertą nasienniczą. W tym roku pojawiło się kilka nowości. Najczęściej są to serie np. Baby Leaf, czyli nasiona na młode listki, które doskonale sprawdzają się nie tylko wysiewane do gruntu w naszych ogródkach warzywnych, ale także na balkonach i parapetach. Osoby, które nie mają nawet kawałka ogródka, mogą cieszyć się zawsze świeżymi i zdrowymi listkami sałaty, rukoli czy portulaki warzywnej, które zrywamy, gdy są jeszcze bardzo młode i podobnie jak kiełki zawierają dużo witamin i wartościowych składników odżywczych. Nasiona można wysiewać do pojemników przez cały rok lub do gruntu przez cały sezon wegetacyjny. Pierwszy zbiór przeprowadza się po 3-4 tygodniach. Listki szybko odrastają, dlatego z jednego wysiewu można uzyskać 2-3 zbiory.
W ofercie Baby Leaf znajdziemy między innymi takie rośliny jak:
Portulaka warzywna - ciekawa, ostatnio coraz modniejsza roślina warzywna, której liście obfitują w witaminy A, B i C, przeciwutleniacze, kwasy organiczne oraz wapń, żelazo, sód, potas i magnez. Regularne spożywanie listków portulaki wpływa korzystnie na układ nerwowy. Może być spożywana na surowo, gotowana lub wykorzystywana jako przyprawa.

Sałata rzymska - lekkostrawne, bogate w witaminy i delikatne w smaku warzywo. Polecane do sałatek i kanapek.

Rukola - bogata w witaminę C i olejki eteryczne, sole mineralne, żelazo i jod. Polecana do sałatek, past, na kanapki, a po ugotowaniu do mięs i ryb. W kuchni włoskiej wykorzystywane są również nasiona rukoli jako przyprawa.

Endywia - mieszanka odmian - jej liście charakteryzują się oryginalnym, lekko orzechowym smakiem i są bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy A i minerałów. Zawierają także substancje wzmacniające naczynia krwionośne i pobudzające trawienie.

Cykoria liściowa zawiera dużo witaminy C, soli mineralnych oraz błonnika.

Mieszanka fitness, czyli kilka odmian sałaty i endywii, polecana do spożycia ze świeżymi warzywami w sałatkach, na kanapki lub jako zdrowa przekąska.

Mieszanka sałat delikatna w smaku, gdzie znajdziemy różne gatunki sałat - zieloną i czerwoną masłową, zieloną karbowaną oraz rzymską.

Wśród nowości nasiennych znajdziemy ponadto mieszankę pomidorków typu cherry, czyli różne odmiany wysokich pomidorów koktajlowych (czerwone, żółte, pomarańczowe i czarne) zamknięte w jednej torebeczce. Uwagę przykuwa również fantazyjna tykwa Snake, której wydłużony kształt przypomina węża. Owoce osiągają długość 60-80 cm, zachowują wartość dekoracyjną do późnej jesieni, ponadto młode mogą być wykorzystywane do przyrządzania potraw. Tykwa Snake to roślina pnąca, polecana jest więc do obsadzania krat, altan lub pergoli. Ciekawą rośliną jest także papryka półostra Rokita o bardzo długich (12-16 cm), czerwonych owocach. Jest to wczesna, bardzo plenna odmiana, polecana do uprawy w gruncie, jak również w tunelach foliowych. Roślina osiąga wysokość 50 cm, pędy są sztywne, wzniesione, dzięki czemu nie wymaga podpór. Owoce doskonałe na przetwory, jak również do bezpośredniego spożycia.

Zapewne wszyscy dobrze znają groszek pachnący, czyli bardzo wdzięczną, jednoroczną roślinę pnącą o bajkowo pachnących kolorowych kwiatach motylkowych. Teraz możemy również obsadzać nią rabatki i obwódki klombów, ponieważ dostępna jest karłowa odmiana groszku pachnącego. Dorasta do 25-30 cm, ma krótkie wzniesione i rozgałęzione pędy, które pachną równie pięknie i cieszą oczy różnorodnością barw. Nowością jest także malwa jednoroczna Majorette - wysoka roślina o różnokolorowych kwiatach (dotychczas znana była tylko jej forma dwuletnia kwitnąca w drugim roku po wysiewie). Odmianę tę wysiewamy w III-IV do inspektu, w V przesadzamy do gruntu, a kwiaty pojawiają się obficie już w VII-IX tego samego roku.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001