SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 NOWE   TYLKO U NAS  ROŚLINY CEBULOWE KWITNĄCE JESIENIĄ 20.08.2021
Alicja Czarnowska
Latem i wczesną jesienią w sklepach ogrodniczych spotkać można cebule kwiatów ogrodowych kwitnących jeszcze jesienią. Są to przede wszystkim zimowity (Colchicum) i krokusy jesienne. Zimowity, jak sama nazwa wskazuje, witają zimę pięknym kwitnieniem. Mają dużą cebulę, z której wyrasta zazwyczaj po kilka sporych kwiatów. Najbardziej znana odmiana to "Lilac Wonder" o fioletowych pojedynczych kwiatach. Rzadziej spotykane są zimowity o białych (odm. "Album") i pełnych kwiatach ("Waterlily", "Album plenum"). Rośliny te rodzą jesienią same kwiaty, wiosną zaś wypuszczają lśniące, duże liście, które latem zamierają.
Podobny cykl rozwojowy mają krokusy jesienne (Crocus speciosus i Crocus sativus). Najbardziej wyjątkowy to Crocus sativus, ponieważ z pręcików jego kwiatów pozyskujemy szafran - najdroższą przyprawę świata. Kwiaty szafranu są fioletowe z ceglastymi pręcikami w środku. Pozostałe krokusy jesienne kwitną podobnie do tradycyjnych wiosennych krokusów. Obecnie dostępne są odmiany o fioletowych ("Conqueror") i białych kwiatach ("Albus").
Wśród jesiennych kwiatów cebulowych coraz bardziej znana jest sternbergia (S.lutea), wyjątkowa ze względu na żółty kolor kwiatów (jesienią dominuje jednak fiolet).

GWIAZDY JESIENNYCH RABAT BYLINOWYCH
Astry, czyli popularne marcinki, to atrakcyjne byliny kwitnące jesienią (IX-X). Już teraz w sprzedaży pojawiają się odmiany o kwiatach różowych, fioletowych i białych. Bardzo atrakcyjne są niskie odmiany o chabrowo-niebieskich kwiatach. Wśród astrów bylinowych wyróżniamy astry krzaczaste, niskie 20-30cm, w tym odmiany "Blaubux" o kwiatach jasnoniebieskich z fioletowym odcieniem, "Marjorie" o kwiatach jasnoróżowych, białą "Niobe". Bardzo atrakcyjne są również astry nowobelgijskie w odm. "Nancy Ballard" o kwiatach różowofioletowych i astry nowoangielskie w odm. "Barr`s Pink" - są to odmiany wysokie, osiągają nawet 150 cm.

O tej porze roku uwagę przyciągają również jeżówki, czyli pięknie kwitnące lecznicze byliny (Echinacea purpurea). Występują w odmianach "Alba" o kwiatach białych, "Magnus" o różowych dużych kwiatach, "White Swan" ma duże, białe kwiaty języczkowe, "Robert Bloom" ciemnoróżowe. Jeżówka przyciąga owady, zarówno pszczoły, jak i motyle. Kwitną w VIII-IX i dorastają do ok. 60-80 cm wysokości.

Jesienią nie można pominąć wrzosów, które królują teraz w kompozycjach rabatowych i pojemnikowych. W tym roku pojawiły się egzemplarze kolorowe - w jednej donicy posadzone są razem nieduże sadzonki w różnych kolorach. Dzięki temu osiągamy barwną, niezwykle ciekawą kompozycję. Oprócz wrzosów w ofercie jesiennej mamy również wrzośce, jeszcze bardziej kolorowe i atrakcyjne. Niestety zdobią one nasze ogrody i domy tylko sezonowo - nie zimują w gruncie w przeciwieństwie do wrzośców kwitnących na wiosnę. Wrzosy wymagają gleby kwaśnej i osłoniętego stanowiska. Najlepiej przykrywać je zimą stroiszem (gałązki iglaste) lub agrowłókniną. Na wiosnę wrzosy należy przyciąć pod miejscem kwitnienia. Zalecane jest również systematyczne nawożenie nawozami do roślin kwaśnolubnych.

NAWOŻENIE JESIENIĄ
Jesienią pamiętajmy o nawożeniu roślin. Jest to bardzo ważny, a często pomijany zabieg pielęgnacyjny. Do jesiennego zasilenia stosujemy specjalne jesienne nawozy pozbawione azotu (bądź z bardzo małą jego ilością), a o dużej zawartości potasu. Można również stosować siarczan potasu, który stanowi tańszą alternatywę dla nawozów wieloskładnikowych. Nawozy jesienne można zastosować pod wszystkie rośliny w ogrodzie. Szczególnie polecane są do roślin wrażliwych na mrozy (rododendrony, wrzosy, magnolie, drzewa owocowe), ponieważ potas pozwala roślinie dobrze zdrewnieć, a tym samym lepiej przygotować się do mroźnej zimy.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001