SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: JEDNOSTKA KAPITAŁ POLITYKA 
FRANKOWE TSUE - CZYLI, CO SIĘ STANIE Z PIENIĘDZMI 17.10.2019
J. Krüger-Paprota
Jeszcze nie minęły echa wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a sektor bankowy już podniósł larum. Skarżą się, że w wyniku tego wyroku branża straci 60-70 mld PLN. Ale czy na pewno ?
Może zacznijmy od początku. Kredyty frankowe były alternatywą dla kredytów złotowych, by obywatele kraju nad Wisłą mogli w końcu stać się właścicielami swojego „M” w tańszy sposób. Kredyty denominowane/ indeksowane były lepsze z 3 głównych powodów:
1) oprocentowanie - każdy potrafi liczyć i jak ma do wyboru kredyt na 1 -2 % w CHF w przeciwieństwie do 5-6 % w złotówkach, to wybór jest jasny.
2) Kurs franka - historyczny był najniżej po 1,98 i znakomita większość kredytobiorców myślała, że wahania tego kursu nie będą tak duże w całym horyzoncie czasowym kredytu [20 -30 lat].
3) zdolność kredytowa - wielu kredytobiorców nie było stać na kredyt złotówkowy, ale nie mieli problemu z otrzymaniem kredytu frankowego.
Nastąpił „boom” na zakupy - zaczął się szaleńczy wyścig, by „zdążyć", bo inaczej „kto nie kupił teraz, to przegrał życie". Wraz z wejściem do UE nastąpił duży przypływ kapitału spekulacyjnego na rynku nieruchomości (kupić, potrzymać 2-3 lata i sprzedać z 40 do nawet 100% zysku na tej inwestycji).

Nagle otoczenie zaczęło się zmieniać - kurs zaczął wzrastać, banki zaczęły mocno egzekwować bankowy tytuł egzekucyjny, pojawiły się kolejne problemy, zaczęto się pochylać nad zapisami w umowach, które zostały z czasem określone jako „abuzywne”. Coraz więcej ludzi zaczęło przecierać oczy ze zdumienia, kiedy zrozumieli takie pojęcia, jak w/w klauzule abuzywne, czy na czym polega zmienność kursu walutowego w długim horyzoncie czasowym, co to takiego jest „spread”. W poprzednich wyborach frankowicze byli dużą grupą wyborców, do których zaczęli się uśmiechać politycy - jak się skończyło, właśnie widzimy. Temat frankowiczów w obecnej kampanii wyborczej już się „nie pojawił”... czyżby „murzyn zrobił swoje... " ?
Teraz o skargach banków - już zarobiły bardzo dużo, a teraz skarżą się, że nie zarobią. Tylko jak one nie zarobią, to co z tymi 60-70 mld złotych? Odpowiedź jest prosta - zostaną w Polsce, a nie pojadą do globalnych central banków operujących u nas lokalnie. Te 60 -70 mld zasili polską gospodarkę, polskie sklepy, polskich producentów i usługodawców. Te 60 -70 mld wygeneruje POPYT WEWNĘTRZNY sprawiając, że młodzi ludzie będą mieli możliwość znalezienia pracy w kraju, a nie będą z niego wyjeżdżać. Specjalistom zaproponują lepsze stawki, bo będą mieli większe możliwości zarobkowania „u siebie i DLA siebie”. Po prostu - ta "strata" banków to zysk dla nas, Kowalskich, którym w kieszeniach zostanie więcej. A jak zostaje więcej, to chętniej się wydaje. Bo jest więcej...
Częściej wyjdziemy do teatru, zjemy kolację z ukochaną osobą na randce w jej/jego ulubionej knajpce, kupi się jej kwiaty, czy jakiś drobiazg pokazujący, że się myśli o niej. Zabierze dzieci w podróż, żeby zobaczyły piękno naszego kraju (a miejsc mamy tyle, że nawet nie wiemy, co sami mamy - chwaląc ciągle cudze).

Więc nie słuchajmy „skomlenia” banków - cieszmy się, że zostanie dla nas więcej w portfelach, byśmy mogli w tym życiu radować się czasem i możliwościami z tymi, którzy są dla nas najważniejsi...

I bynajmniej nie są to prezesi i zarządy banków...
•  RUBRYKA STAŁA    GOSPODARKA   
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001