SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  ZIMOWY ZIELONY BALKON 01.02.2021
Alicja Czarnowska
Większość z nas dekoruje swoje balkony jedynie w sezonie kwiatami jednorocznymi. Cieszą one oko dość długo, bo do samych mrozów, ale później na balkonach robi się pusto... a przecież nie musi tak być. Do dekoracji balkonów zimą doskonale nadają się rośliny iglaste, które, jak wiadomo, w większości są zimozielone oraz niektóre zimozielone rośliny liściaste. Jednym z kilku warunków powodzenia takiej balkonowej uprawy jest to, by dobrać gatunki karłowe, które charakteryzują się powolnym wzrostem i niewielkimi rozmiarami odmianowymi.
Najpopularniejsze z nich to świerk biały Echiniformis, Alberta Globe, Conica, Daisy`s White, świerk pospolity Emsland, Goblin, Gregoryana, Kamon, Litlle Gem, cyprysik groszkowy Bady Blue, Filifera Nana, Nana, Filifera Aurea Nana, cyprysik Lawsona Dow`s Gem, Filiformis Compacta, Green Globe, Pygmea Argentea, cyprysik tępołuskowy Aureospicata, Aurora, Nana Gracilis, jodła balsamiczna Nana, Piccolo, jodła koreańska Cis, Kórnik, Green Carpet, jałowiec płożący niemal wszystkie odmiany, jałowiec pospolity Compressa, Depressa Aurea, Green Carpet, Repanda oraz liściaste rośliny zimozielone takie jak bukszpan i gauteria. Małe sadzonki płożących jałowców można użyć do obsadzenia skrzyń balkonowych zawieszonych na poręczy. Świerki Conica i inne niewielkie iglaki o stożkowym pokroju doskonale wyglądają, gdy posadzone są w grupie, zróżnicowane pod względem wielkości lub rzędowo. Taka kompozycja balkonowa z roślin iglastych może tak naprawdę cieszyć oko cały rok. W sezonie wegetacyjnym możemy ją jedynie wzbogacić o sezonowe rośliny kwitnące.

Musimy pamiętać, by odpowiednio przygotować takie rośliny do zimy. Bardzo ważny jest dobór pojemników. Powinny to być donice mrozoodporne, ceramiczne/gliniane, drewniane lub plastikowe. Niektóre pojemniki posiadają gotowe rozwiązania chroniące system korzeniowy rośliny przed przemarznięciem (podwójne ściany, wypełnienie styropianem). Jeśli jednak sadzimy rośliny w zwykłe donice, należy ustawić je na styropianie, a także obłożyć je styropianem lub okręcić folią termoizolacyjną. Taka osłona pozostawia jednak wiele do życzenia pod względem estetycznym, zdecydowanie należy ją zamaskować. W tym celu wykorzystać można tkaninę jutową, gotowe worki jutowe, maty wiklinowe, słomiane lub trzcinowe, które wyglądają bardzo dekoracyjnie, a przy okazji tworzą dodatkową barierę ochronną przed mrozem. Można również wstawić roślinę w zwykłym pojemniku do większej o ok. 2-3 rozmiary osłonki i wypełnić szczeliny między nimi granulowanym styropianem. I już ostatnia, bardzo ważna zasada, to obfite podlanie roślin pojemnikowych przed zimą (groźniejsza od mrozu jest dla nich susza fizjologiczna).
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001