SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  ROŚLINY POKOJOWE OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE 04.02.2020
Alicja Czarnowska
Rośliny domowe, uprawiane na naszych parapetach czy w oranżeriach, pełnią funkcje dekoracyjne, ale nie jest to ich jedyna i najważniejsza rola. Wiele gatunków pomaga eliminować szkodliwe substancje z powietrza (takie jak trichloroetylen, benzen, tlenek węgla, nikotyna i odchody roztoczy), wpływając korzystnie na nasz stan zdrowia. Rośliny oczyszczające powietrze są dość popularne i powszechnie spotykane w naszych domach. Być może stoją już na Twoim parapecie? Warto zadbać o to by znalazły się one w pomieszczeniach, gdzie przebywamy długo, np w sypialni czy biurze.

Oto nasze top 10, czyli lista najlepszych, naturalnych oczyszczaczy powietrza:
1. Chamedora wytworna (palma)
2. Nefrolepis wyniosły (paproć)
3. Zielistka Sternberga
4. Sansewieria gwinejska (wężownica)
5. Bluszcz pospolity
6. Aglaonema
7. Dypsis lutescens (palma Areka)
8. Figowiec benjamina (fikus)
9. Skrzydłokwiat
10. Trzykrotka
Chamedora wytworna - jest to gatunek palmy, o delikatnych, lekko przewieszających się liściach. Preferuje stanowisko półcieniste lub jasne, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Lubi wilgotne powietrze, zraszanie miękką przegotowaną wodą, glebę przepuszczalną o ph 5-6, lekko wilgotną, ale nie mokrą. W okresie wegetacyjnym nawozimy co 2 tygodnie nawozem do palm.

Nefrolepis wyniosły - to silna, bardzo dekoracyjna paproć. Preferuje stanowiska jasne do półcienistego, ciepłe, wilgotne. Lubi więc zraszanie i stale wilgotne, ale nie mokre podłoże. Latem nawozimy co tydzień nawozem do paproci lub roślin zielonych, zimą standardowo ograniczamy nawożenie, ale dbamy o wilgotność powietrza.

Zielistka Sternberga - kiedyś bardzo popularna, ostatnio nieco zapomniana, a tak łatwa w uprawie roślina pokojowa. Najlepsze podłoże to uniwersalna ziemia ogrodnicza, stale lekko wilgotna. Stanowisko widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Nawożenie raz w tygodniu odżywkami do roślin domowych. Zasychanie końcówek liści spowodowane jest najczęściej nierówną gospodarką wodną - zbyt dużą lub za małą wilgotnością podłoża.

Sansewieria gwinejska - wężownica lub potoczne szable - bardzo popularna roślina doniczkowa. Preferuje gleby bardzo przepuszczalne, suche - czyli najlepiej mieszankę uniwersalnej ziemi ogrodniczej i włókna kokosowego. Podlewamy ją rzadko, co 2-3 tygodnie niewielką ilością wody. Nawozimy co drugie podlewanie odżywką do roślin zielonych. Jest niewybredna w stosunku do stanowiska, może rosnąć zarówno w miejscu bardzo jasnym, jak i całkowicie zacienionym. Roślina bardzo łatwa w uprawie, idealna dla początkujących.

Bluszcz pospolity - roślina pnąca, preferująca stanowiska półcieniste, podłoże uniwersalne, przepuszczalne, lekko wilgotne (należy jednak bardzo uważać, by jej nie zalać). Podlewamy delikatnie, raz w tygodniu. W okresie wegetacyjnym nawozimy co tydzień uniwersalną odżywką do roślin zielonych, zimą nawożenie ograniczamy.

Aglaonema - odporna, bardzo dekoracyjna roślina o zróżnicowanych, kolorowych liściach. Preferuje stanowiska ciepłe, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, nawet półcień. Podlewamy raz w tygodniu niewielką ilością wody, nawozimy preparatami do roślin kwaśnolubnych, wybieramy podłoże przepuszczalne o kwaśnym odczynie.

Dypsis lutescens - popularna palma Areka, lubi stanowisko widne, może być lekko zacienione. Podłoże lekko wilgotne, typowe do palm lub uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej, piasku i gliny, koniecznie z warstwą keramzytu na dnie doniczki. Nawożenie raz w tygodniu nawozem do palm, zimą ograniczone. Lubi wilgotne, ciepłe powietrze oraz częste zraszanie miękką wodą.

Figowiec Benjamina - popularny fikus benjaminek, preferujący stanowiska widne, ciepłe i wilgotne powietrze. Podłoże uniwersalne do roślin zielonych, lekko wilgotne. Nie lubi zmiany stanowiska, często cierpi zimą z powodu braku światła i przesuszonego powietrza, ale nawet po zrzuceniu większości liści, latem potrafi się pięknie odbudować. Podlewamy raz w tygodniu, od wiosny do jesieni nawozimy odżywką do roślin zielonych, zimą ograniczamy nawożenie.

Skrzydłokwiat - popularna i piękna roślina doniczkowa. Lubi stanowiska lekko zacienione i wilgotne, przepuszczalne podłoże. Nawożenie standardowe - raz w tygodniu latem, zimą ograniczamy. Dbamy o to, by gleba i powietrze były stale wilgotne (ale nie mokre), poza tym jest to roślina mało wymagająca. Zasilana nawozem do roślin kwitnących, bujnie obsypuje się białymi kwiatami.

Trzykrotka - roślina zwiasająca, bardzo dobrze rozmnaża się przez sadzonki. Liście wielokolorowe, dekoracyjne. Preferuje stanowiska jasne, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Lubi lekko wilgotne, próchniczne podłoże, najlepiej z dodatkiem ziemi kompostowej. W sezonie możemy ją delikatnie nawozić nawozami do roślin zielonych.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001