SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  ROŚLINY ATRAKCYJNE ZIMĄ 06.01.2021
Alicja Czarnowska
Powszechnie uważa się, że zimą ogrody przechodzą w stan spoczynku. Nic bardziej mylnego. Rośliny doskonale zdobią również i o tej porze roku. Co więcej, wiele wyjątkowych gatunków ma swoje 5 minut przede wszystkim zimą. Należą do nich oczary - krzewy, które kwitną o tej nietypowej porze roku (II-III) na żółty, pomarańczowy, czerwony, a nawet karminowy kolor. Podobnym czasem kwitnienia charakteryzuje się ciemiernik - nieduża zimozielona krzewinka o sporych białych, zielonkawych lub bordowych kwiatach (II-IV).
Ozdobne zimą są również krzewy o dekoracyjnych pędach. Należą do nich z pewnością leszczyna pospolita Contorta i wierzba mandżurska Tortuosa o "fikuśnych" mocno skręconych pędach, wierzba sachalińska Sekka o zrośniętych, jakby spłaszczonych wielopędach, derenie białe Elegantissima i Sibirica o żywoczerwonych pędach, dereń rozłogowy Flaviramera o jaskrawozielonych pędach oraz bardzo wiele krzewów, które długo zatrzymują na gałęziach owoce np. kalina koralowa, róża wielokwiatowa, róża dzika, irga pozioma, berberysy.

Niezwykłą ozdobą w ogrodzie są również drzewa o ozdobnej korze np.: brzoza pożyteczna Doorenbos, która charakteryzuje się kremowo-białą, gładką korą. Białe, podłużne prążki na korze to ozdoba klonu Grossera (Acer grosseri), kora platana klonolistnego łuszczy się dużymi płatami tworząc na pniu rysunek "moro". Opisując rośliny atrakcyjne zimą nie można pominąć gatunków zimozielonych - czyli prawie wszystkich iglastych i niektórych liściastych - ponieważ zdobią stanowiąc tło albo naturalną barierę przez cały rok. Ogród zimą jest z nimi mniej ażurowy. Dużą ozdobą są także drzewa i krzewy o sezonowych liściach, ale o ciekawym pokroju, który teraz jest często bardziej widoczny. Należą do nich np. brzoza brodawkowata Youngii, buk pospolity Pendula i inne drzewa o parasolowatym, płaczącym pokroju, grab pospolity Columnaris o jajowatym pokroju i gęstej koronie, wiśnia pospolita Umbraculifera z bardzo regularną kulistą koroną i robinia akacjowa o egzotycznym pokroju dzięki spłaszczonej koronie i rosochatym pędom.

DOKARMIANIE PTAKÓW
Zimą ptaki mają trudności w pozyskiwaniu pokarmu w naturalnym środowisku. Silne mrozy i gruba okrywa śnieżna całkowicie im to uniemożliwiają. Jednak żeby przeżyć, muszą jeść. Dokarmiajmy więc ptaki, teraz jest na to najlepsza pora! Sklepy oferują bardzo duży wybór karmników, natłuszczonych ptasich pokarmów tj. kule dla sikorek, tuby z tłuszczem i nasionami, sypkie mieszanki dla ptaków dziko żyjących i zwykły słonecznik, który zresztą najszybciej znika z ptasich stołów. Ptaki potrafią doskonale odwdzięczyć się za okazane im serce, trzymają się kurczowo miejsca, gdzie dokarmiane są zimą, a latem "czyszczą" ogród z wielu szkodników i jakże pięknie nam śpiewają... Naprawdę warto mieć w ogrodzie takich sprzymierzeńców. Poza tym ptasia stołówka za oknem to świetna lekcja biologii dla najmłodszych i w ogóle kapitalne widowisko dla całej rodziny. Pamiętajmy jednak, by nie dokarmiać ptaków zbyt wcześnie. Jesienią, gdy na krzewach i drzewach wiszą jeszcze owoce, a ziemia nie jest zamarznięta, ptaki doskonale same sobie radzą i przedwczesne dokarmianie zabija w nich tylko naturalny instynkt i potrzebę zdobywania pokarmu "na własną nóżkę".
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001