SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  PIERWSZE WIOSENNE PORZĄDKI W OGRODZIE 25.02.2020
Alicja Czarnowska
Od kilku lat wiosna przychodzi do nas bardzo wcześnie. Już w lutym czuć ją w powietrzu. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można bardzo wcześnie rozpocząć prace porządkowe i wykonać pierwsze zabiegi pielęgnacyjne w naszych ogrodach. Oto kilka praktycznych rad dla tych, którzy nie bardzo wiedzą, kiedy i od czego zacząć :)

LUTY

Pierwsze opryski preparatami miedziowymi (grzybobójcze) i parafinowymi (owadobójcze) wykonujemy na przedwiośniu, w dni bezdeszczowe i bezwietrzne, gdy temperatura na zewnątrz osiągnie minimum 10 stopni. Tegoroczne przedwiośnie dało nam do tej pory już wiele takich pogodnych dni. Poza tym, mimo wczesnej pory, pączki roślinne są już nabrzmiałe, lada chwila pękną. Wówczas będzie już za późno na te najskuteczniejsze, mocne opryski grzybobójcze. Nie zwlekajmy więc i wykorzystajmy ciepłe dni lutego na pierwsze opryski w naszych ogrodach.

Przygotowanie warzywnika, czyli przekopanie ziemi, wapnowanie i wzbogacenie podłoża nawozem (np. naturalnym obornikiem granulowanym). Wapnowanie wykonuje się w celu odkwaszenia gleby oraz poprawienia jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Musimy jednak pamiętać, że nie wolno go łączyć z żadnymi preparatami nawozowymi, więc przeprowadzamy ten zabieg jak najwcześniej (często nawet późną jesienią i zimą). Jeśli do tej pory nie zwapnowaliśmy gleby, to należy to zrobić jak najszybciej, zaś nawóz typu obornik przekopać z ziemią minimum 3 tygodnie po wapnowaniu. W ten sposób można wcześniej przygotować podłoże pod wysiew nasion i sadzenie roślin. Warto też zastosować preparaty poprawiające żyzność i strukturę gleby, takie jak Rosahumus lub Humus Active.
Pierwsze cięcie drzew i krzewów ogrodowych przeprowadzamy najczęściej bardzo wczesną wiosną. Wówczas pełne wigoru rośliny szybko się rozrastają i ładnie zabudowują miejsce cięcia. Zasadniczo każde cięcie stymuluje roślinę do rozrastania, dzięki czemu wytworzy ona więcej młodych, świeżych pędów rozbudowując koronę. Zasady cięcia drzew i krzewów mogą być różne, jednak warto kierować się kilkoma żelaznymi zasadami:
- Krzewy ozdobne, kwitnące na pędach jednorocznych, przycinamy jak najwcześniej, pozostawiając mniej więcej 1/3 długości pędu (większość liściastch krzewów ogrodowych takich jak hortensje bukietowe, tawuły).
- Krzewy kwitnące na pędach dwuletnich (takie jak forsycja, wierzba iwa czy migdałek) tniemy dopiero po kwitnieniu.
- Korony drzew i krzewów prześwietlamy usuwając pędy martwe i przemarznięte, chore lub po prostu zbyt gęsto rosnące.
Terminy i sposoby prześwietlania drzew i krzewów owocowych to potężny, oddzielny temat, ponieważ są różne zasady, w zależności od gatunku, a nawet odmiany rośliny owocowej. Większość z nich tniemy jednak wczesną wiosną.
- Miejsca po cięciu drzew liściastych (szczególnie większe rany) warto zabezpieczyć specjalnymi preparatami, które przyspieszają ich gojenie i zabezpieczają miejsce cięcia przed chorobami grzybowymi. Najpopularniejsze z nich to maść Funaben i Dendromal.

Odsłaniamy rośliny zabezpieczone na zimę. W tym roku właściwie nie było „pogodowej” zimy (albo jeszcze nie było :) ), więc zgodnie ze sztuką rośliny nie powinny być jeszcze zabezpieczone agrowłókniną czy matą słomianą.
Oczywiście byłoby idealnie, gdybyśmy mogli czuwać w ogrodzie cały rok - osłaniać rośliny, gdy przyjdą prawdziwe mrozy i odkrywać je w okresach ocieplenia. Wiele osób jednak opuszcza swoje działki późną jesienią, by wrócić dopiero na wiosnę. Przed wyjazdem przezornie okrywają swoje wrażliwsze ogrodowe „skarby”. Niestety przy obecnej pogodzie nie jest to dla roślin korzystne. Pod agrowłókniną z pewnością zaparzą się i rozhartują, przez co będą jeszcze bardziej narażone na na wiosenne przymrozki.
Radzimy odsłonić teraz ogrodowe zawiniątka i po prostu śledzić prognozę pogody. Jeśli temperatura znacznie spadnie, musimy je ponownie zabezpieczyć.

MARZEC

W marcu można już śmiało usunąć kopczyki z ziemi i rozgrabić mulcz zabezpieczający rośliny.

Marzec to odpowiedni czas do rozmnażania bylin, czyli dzielenia kłączy/ korzeni i rozsadzania ich w inne miejsca w ogrodzie. Przy okazji oczyszczamy byliny z martwych części naziemnych, a także przycinamy trawy ozdobne.

Możemy przeprowadzić także pierwszą pielęgnację trawnika. Rozpoczynamy od mocnego wygrabienia trawy sprężystymi grabkami. Usuwamy martwe źdźbła trawy, pozostawione jesienne liście i delikatnie napowietrzamy trawnik. Często jednak takie "czesanie" nie wystarcza. Kondycję trawnika znacznie poprawia wówczas areacja. Można ją wykonać nakłuwając darń widłami, butami do napowietrzania lub szybciej - areatorem. Co 2-3 lata, szczególnie w miejscach mocno przerośniętych, zbitych lub zamszonych, należy wykonać wertykulację, czyli mocne przecięcie darni. Jest to zabieg napowietrzający i odmładzający starsze trawniki. Po areacji czy wertykulacji warto dosiać trawę, używając tej samej mieszanki, co przy zakładaniu trawnika lub nasion traw specjalnie przeznaczonych do regeneracji. Na przełomie marca i kwietnia, jeśli pogoda nam na to pozwoli, możemy przeprowadzić tez pierwsze wiosenne nawożenie trawnika

Sadzenie drzew i krzewów z gołym korzeniem - ozdobnych (szczególnie na żywopłoty tj. irga, ligustr, buk, grab) i owocowych (brzoskwinie, morele, śliwy, jabłonie, maliny, agrest itp). Rośliny sprzedawane wiosną z gołym korzeniem są tańsze od doniczkowych, a przyjmują się zazwyczaj bardzo dobrze. Nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni i warto po posadzeniu wesprzeć roślinę preparatem nawozowym typu Korzonek Super Start.

Pierwsze nawożenie mineralne lub organiczne przeprowadzamy zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Służą do tego różne mieszanki wiosennych nawozów mineralnych dostarczających do gleby azot, fosfor i potas. Warto zastosować wiosną nawozy długo działające, które uwalniają wszystkie składniki pokarmowe przez 3 miesiące albo nawet pół roku.

Wysiew pierwszych nasion do gruntu możemy przeprowadzić już pod koniec marca. Do tego celu nadają się niektóre gatunki kwiatów odpornych na chłód, takie jak gipsówka letnia, chaber piżmowy, chaber bławatek, goździk letni i miłek letni. Z warzyw śmiało wysiewamy marchew, pietruszkę, cebulę i pory, groch, bób, szpinak, rzodkiewkę oraz koper. Wczesnowiosenny siew warzyw zapewni nam wcześniejsze zbiory.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001