SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  OCHRONA ROŚLIN PRZED MROZEM 27.11.2019
Alicja Czarnowska
Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. Dotychczas pogoda była naprawdę łaskawa. Wszelkie jesienne porządki i prace ogrodowe można było z powodzeniem wykonać jeszcze w listopadzie. Wszystko ma jednak swój koniec, wraz z nadejściem prawdziwych mrozów należy osłonić niektóre, bardziej wrażliwe rośliny ogrodowe.
W tym celu zasadnicze znaczenie mają trzy zabiegi: jesienne nawożenie potasem, obfite podlanie roślin przed zamarznięciem bryły korzeniowej i mechaniczna osłona pędów, liści oraz bryły korzeniowej. Warto wspomnieć, że duże znaczenie ma również wybór stanowiska podczas sadzenia (powinno być ono zaciszne, bez przeciągów, osłonięte od wiatru) i wiek rośliny (bywa tak, że osłony na zimę wymagają jedynie młode sadzonki, przez ok 2-3 lata po posadzeniu).

Nawożenie jesienne przeprowadzamy już od końca sierpnia do końca listopada (w zależności od pogody). Potas, który jest głównym składnikiem nawozów jesiennych, pozwala roślinie dobrze zdrewnieć, a tym samym lepiej przygotować się do zimy. Ponadto zawierają one sporo fosforu, który odpowiedzialny jest za ukorzenienie i bardzo mało lub wcale azotu, aby nie pobudzać roślin do wzrostu na zimę.
Obfite podlanie to ochrona nie tyle przed mrozem, co przed tzw. suszą fizjologiczną. Gdy ziemia zamarznie mokra, korzenie nie będą narażone na przesuszenie podczas zimy. Szczególnie obficie podlewamy, gdy mamy długą, ciepłą i suchą jesień. Najbardziej narażone są rośliny zimozielone, ponieważ tracą dużo wody w procesie transpiracji podczas zimowych ociepleń.

Do okrywania roślin na zimę stosuje się różne materiały. Najbardziej popularna i łatwa w użyciu jest agrowłóknina zimowa, czyli biały materiał o odpowiedniej grubości – P50, występujący w różnych szerokościach. Można kupić ją ciętą na metry lub w gotowych płachtach. Istnieją również wygodne worki z agrowłókniny ze ściągaczem, które łatwo nałożymy na niewielkie rośliny. Kolejnym materiałem do ochrony roślin są maty słomiane, z których robimy tzw. chochoły. Są trochę mniej plastyczne od agrowłókniny, ale wyglądają w naszych ogrodach znacznie bardziej naturalnie. Najczęściej służą do osłony młodych drzewek owocowych i wysokich, wąskich krzewów. Świetnie sprawdzają się również gałązki drzew iglastych np. sosny lub jodły czyli stroisz, którymi dokładnie okładamy roślinę, szczególnie przy strefie korzeniowej. Typowym sposobem ochrony korzeni jest również kopczykowanie ziemią lub korą. Rośliny ogrodowe rosnące w donicach wymagają szczególnej troski zimą. Są one podwójnie narażone na przemarznięcie, ponieważ ich system korzeniowy jest niemal na wierzchu. Zaleca się dodatkową osłonę samych donic i korzeni, czyli okładanie ich styropianem lub słomą, owijanie agrowłókniną czy jutą.

Pamiętajmy, że roślin nie wolno okrywać zbyt wcześnie! Grozi to ich rozparzeniem i rozhartowaniem, a w efekcie zwiększamy ryzyko przemarznięcia. Osłony nakładamy dopiero, gdy mróz pojawi się również w ciągu dnia. Przymrozki raz na jakiś czas lub ujemna temperatura tylko w nocy nie są dla naszych roślin straszne, wręcz przeciwnie, pomagają im się zaaklimatyzować i hartować. Na wiosnę odkrywamy rośliny, ale musimy pamiętać, by okryć je ponownie przed zapowiadanym przymrozkiem majowym. Wbrew pozorom to właśnie "zimna Zośka" zbiera zawsze największe żniwa.

Rośliny, które wymagają osłonięcia to najczęściej gatunki zimozielone, ale nie tylko. Oto przykłady popularnych roślin roślin wrażliwych na mrozy, spotykanych w naszych ogrodach: hortensja ogrodowa, rododendron, azalia, magnolia, wrzos, andromeda, lawenda, klon palmowy, ognik, laurowiśnia, róża i wiele innych. Często osłaniamy również świeżo posadzone drzewka i krzewy owocowe oraz rośliny szczepione na pniu ze szczególną ochroną miejsca szczepienia. Osłona roślin rosnących w zacisznym, niemal bezwietrznym miejscu może okazać się zbędna.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
GAds body - poz - 880x150 bot
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-05-24
USD 4,3071 -0,69%
EUR 4,6107 -0,14%
CHF 4,4723 -0,07%
GBP 5,3775 -1,37%
Wspierane przez Money.pl
GAds kolumna - poz. - 280x250
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001