SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  KWIATY CEBULOWE SADZONE JESIENIĄ 24.09.2019
Alicja Czarnowska
Późnym latem w sprzedaży pojawiają się bulwy przepięknych, kolorowych kwiatów. Są to rośliny cebulowe kwitnące wiosną i latem, lecz do gruntu sadzimy je właśnie jesienią (najlepiej we wrześniu lub październiku, by zdążyły się dobrze ukorzenić). Istnieje wiele rodzajów kwiatów cebulowych, między innymi tulipany, narcyzy, krokusy, lilie i hiacynty.
Najlepsze warunki uprawy stworzymy im wybierając stanowisko słoneczne i zaprawiając dołek pod roślinę uniwersalnym podłożem ogrodniczym z dodatkiem kompostu. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebuli. Ogólna zasada mówi o tym, aby głębokość dołka była równa trzem wysokościom sadzonej cebulki. Jeśli więc bulwa tulipana ma 4 cm wysokości, dołek pod nią powinien mieć 12 cm głębokości. Cebulki warto posadzić w specjalnych plastikowych koszyczkach, które ułatwiają dostęp do nich przez kolejne lata uprawy. Należy bowiem co 2-3 lata wykopać i posegregować cebule, aby nie drobniały i nie zapadały się w głąb ziemi. Zabieg ten wykonujemy pod koniec lata, sadzimy je z powrotem do gruntu po mniej więcej dwóch tygodniach.
Chcąc zminimalizować ryzyko zjedzenia cebulek przez nornice, stosujemy specjalne zaprawy do cebul. Posadzone rośliny zimują w glebie, by wreszcie zakwitnąć wiosną lub latem. Jedne z najwcześniej kwitnących roślin cebulowych to ranniki, śnieżyce i przebiśniegi. Nieco później, choć także wczesną wiosną, cieszą szafirki, krokusy, szachownica kostkowana oraz cebulice. Pięknie pachnące hiacynty kwitną mniej więcej w połowie wiosny (w kwietniu). Późnym kwitnieniem charakteryzują się natomiast korony cesarskie, czosnki ozdobne i lilie (na szczególną uwagę zasługują lilie drzewiaste, dorastające nawet do 2,5 m wysokości). Narcyzy i tulipany są tak różnorodne, że ich kwitnienie rozciąga się od wczesnej do późnej wiosny, w zależności od gatunku i odmiany.
Chyba najbardziej znane i lubiane są właśnie tulipany. Wysokie lub niskie, klasyczne i botaniczne, pojedyncze, wielokwiatowe, strzępiaste, liliokształtne, pełne lub papuzie i wiele innych o przeróżnych formach i niezliczonych barwach – tak w dużym skrócie przedstawia się ich klasyfikacja. Na szczególną uwagę zasługują odmiany pełne późne np. "Double Negrita" (ciemny fiolet), "Mount Tacoma" (biały), "Britt" (jasny różowy z zielonkawym paskiem) i "Cool Crystal" (jasny różowy ze strzępiastym brzegiem). Ich bujne, pełne kwiaty, niczym róże czy peonie, cieszą oko na początku lub w połowie maja. Warto wybierać odmiany niskie, gdyż często (szczególnie po opadach deszczu), pod ciężarem pełnych kwiatów, długie pędy potrafią się wykładać. Godne polecenia są także pojedyncze, dawne odmiany takie jak „Apeldoorn" (czerwony), "Golden Apeldoorn" (żółty) oraz "Menton" (łososiowy róż). To wysokie (do 65cm), dość późne tulipany o bardzo dużych i trwałych kwiatach.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także cebule czosnków ozdobnych, które kwitną przeważnie wczesnym latem. Ich przepiękne kuliste kwiatostany zdobią nawet po zasuszeniu. Warto wykorzystać je do barwnych ogrodowych kompozycji z bylinami oraz trawami ozdobnymi. Czosnek olbrzymi - Allium giganteum, charakteryzuje się dużą wysokością (do 140cm), "Globemaster" rośnie nieco niżej (do 90cm), ma natomiast ogromne (do 20cm średnicy), gęste fioletowe kwiatostany. Czosnek Schuberta dorasta do 50cm. Ma wyjątkowe, gwieździste, luźne kwiatostany, osiągające średnicę 40-50cm.
Nie można pominąć także zimowitów i innych cebulowych kwitnących jesienią (krokusy jesienne, szafran, sternbergia). Zimowity pojawiają się w sprzedaży już na początku sierpnia, wtedy też sadzimy je do gruntu. Kwitną w tym samym roku, niedługo po posadzeniu (pod koniec sierpnia i we wrześniu, pięknie witając jesień choć wg nazwy- zimę :) ). Ich cebule zimują w gruncie, wiosną natomiast wypuszczają tylko dorodne, ciemnozielone, błyszczące liście. W ostatnich latach w sprzedaży pojawiło się wiele oryginalnych odmian zimowitów. Wyjątkowo spektakularne, pełne kwiaty charakteryzują odmiany "Waterlily" (różowe) oraz "Alboplenum" (białe), natomiast delikatne i pojedyncze, podobne do kwiatów krokusów to m.in. "Violet Queen" (fioletowe) oraz "Album" (białe).

Wiele osób zachwyconych widokiem kwitnących roślin cebulowych wiosną, szuka ich wtedy w sprzedaży. Znajdują wówczas jedynie pędzone, kwitnące już, nieliczne kwiaty cebulowe w donicach. Same cebulki, w bogatej ofercie możemy spotkać w sprzedaży jedynie jesienią.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001