SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  BERBERYSY - ZAWSZE MODNE I NIEZAWODNE 11.07.2020
Alicja Czarnowska
Berberysy to bardzo różnorodne kolorowe krzewy liściaste. Istnieją odmiany duże, rozłożyste, polecane na żywopłoty lub jako tło dla mniejszych roślin, odmiany o średnim wzroście, a także karłowe, płożące, o strzelistym bądź kulistym pokroju. Różnorodność form i kolorów oraz łatwość w uprawie sprawiają, że są bardzo chętnie sadzone i praktycznie nigdy nie zawodzą. Można tworzyć z nich przepiękne kompozycje ogrodowe - doskonale znoszą cięcie, sprawdzają się także w miejskich warunkach przyulicznych. Jesienią większość berberysów pięknie się przebarwia. Istnieją też gatunki o liściach zimozielonych, jednak najbardziej znane są te zrzucające liście na zimę.
Są one odporne na przemarzanie, nie mają dużych wymagań glebowych i wilgotnościowych, mogą rosnąć na dość ubogich i piaszczystych glebach, na słońcu lub w półcieniu (wówczas nieco mniej intensywnie się wybarwiają). Berberysy to krzewy cierniste - między innymi dlatego tak dobrze pełnią rolę żywopłotu i mogą być stosowane tam, gdzie roślinność jest silnie niszczona. Ciernie osiągają nawet 1 cm długości, wyrastają na pędach z brzegów liści. Berberysy kwitną w maju i czerwcu na żółty lub pomarańczowy kolor, pod koniec lata na pędach pojawiają się podłużne dekoracyjne (zazwyczaj czerwone) owoce, bardzo kwaśne, stąd inna nazwa berberysów - kwaśnica. Owoce są jadalne i zawierają wiele cennych witamin (C, E, karoten) - dawniej często robiono z nich przetwory. Bardzo chętnie zjadane przez ptaki.

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych gatunków i odmian tych krzewów. Oto opisy kliku z nich godnych polecenia:
Berberys Thunberga "Powwow" - wzniesiony, kolumnowy pokrój, wys. 1-1,5 m i szer. 0,5 m, liście wiosną cytrynowożółte, później zielone z kremowożółtymi plamkami, jesienią żółto- lub pomarańczowo-czerwone. Odmiana odporna, mało wymagająca, polecana do tworzenia barwnych kompozycji.

Berberys Thunberga "Rosy Rocket" - pokrój kolumnowy, młode liście różowo-purpurowe, później purpurowoczewone, wysokość do 1,5 m wysokości.

Berberys Thunberga "Orange Rocket" - zwarty, wyprostowany pokrój, pędy wzniesione do góry, wys. do 1,5 m, liście pomarańczowo-czerwone, jesienią przybierają delikatnie jasnoczerwonawy kolor.

Berberys Thunberga "Rose Glow" - osiąga 1,5-2 m wys., liście czerwone upstrzone białymi i szarymi plamkami, bardzo oryginalne. Polecany na żywopłoty, szpalery i do zestawień kolorystycznych.

Berberys Thunberga "Maria" - gęsty krzew o wyprostowanych pędach, wys. 1,2-1,5 m, liście duże, złotożółte z karminowym obrzeżeniem, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo-czerwono. Polecany do sadzenia w grupach i pojedynczo, na żywopłoty i do pojemników. Dobrze znosi cięcie i formowanie.

Berberys Thunberga "Admiration" - karłowy, wolno rosnący o kulistym pokroju, osiąga 0,5 m wys., liście ciemnopomarańczowe z żółtą obwódką. Polecany na rabaty, obwódki i do ogrodów skalnych.

Berberys Thunberga "Bagatelle" - karłowy, wolno rosnący o pokroju płasko-kulistym, osiąga 0,4 m wys., liście brązowo-czerwone, jesienią przebarwiające się na kolor szkarłatny. Polecany do ogrodów miniaturowych, na rabaty, obwódki i do ogrodów skalnych.

Berberys Thunberga "Orange Dream" - pokrój rozłożysty, osiąga 1-1,5 m wysokości i szerokości, liście drobne czerwono-brązowe, młode przyrosty pomarańczowo-żółte. Polecany na żywopłoty oraz do niewielkich ogrodów jako element barwnych kompozycji.

Berberys Thunberga "Golden Dream" - pokrój rozłożysty, osiąga 1-1,5 m wysokości i szerokości, liście drobne, złotożółte, latem prawie zielone.

Berberys Thunberga "Atropurpurea" - ciernisty krzew o pokroju kopulastym, pędy lekko przewisające. Osiąga 1,5-2 m wys. Liście purpurowoczerwone opadające na zimę. Nadaje się na żywopłoty, szpalery i do zestawień kolorystycznych.

Berberys Thunberga "Green Carpet" - niski o długich, przewieszających się pędach. Dorasta do 1 m wys. przy 1,5 m szer. Liście jasnozielone. Jesienią przebarwiają się od żółtego do szkarłatnego. Doskonały, odporny krzew okrywowy.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001