SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 INFORMACJE  • powiat grójecki • gmina Grójec 
DZIEŃ PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA W SŁUŻBIE WIĘZIENNEJ 07.04.2021
opr.: ppor. Marek Pikulski
Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Jest to również dzień, w którym warto zauważyć i docenić starania, poświęcenie i zaangażowanie pracowników więziennej służby zdrowia, która każdego dnia rozwiązuje problemy medyczne ponad 70 tysięcy osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.
Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w sferze zdrowia publicznego na świecie. W 2021 roku Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest wokół zagadnień związanych z budowaniem sprawiedliwszego i zdrowszego świata i konieczności zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych wtedy, kiedy ich potrzebują, zapewnienie wszystkim i wszędzie prawa do dobrego zdrowia.

W tym roku święto ma szczególny charakter – pracownicy służby zdrowia walczą z pandemią koronawirusa, która stała się najważniejszym wyzwaniem w obszarze zdrowia publicznego. Również w jednostkach penitencjarnych od ponad roku najwyższy priorytet ma przestrzeganie reżimu sanitarnego w celu unieszkodliwienia wirusa SARS-CoV-2 i zapobieganie przecięcia się dróg szerzenia choroby COVID-19. Główną rolę w minimalizowaniu zagrożeń epidemiologicznych w zakładach karnych i aresztach śledczych odgrywają funkcjonariusze i pracownicy więziennej służby zdrowia. To oni, oprócz codziennych obowiązków, stale kontrolują wszelkie zagrożenia epidemiczne i monitorują szczegółowo każdego dnia stan zdrowia wszystkich osadzonych. W Areszcie Śledczym w Grójcu w ramach podstawowej opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności funkcjonują dwa ambulatoria z izbą chorych, w tym jedno zlokalizowane jest w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie. Pełnią w nich służbę lub są zatrudnieni lekarze różnych specjalności oraz pielęgniarki. Wśród codziennych zadań personelu medycznego w grójeckiej jednostce penitencjarnej można wymienić m.in. przyjmowanie zgłoszeń do lekarza, przygotowywanie indywidualnych dawek leków, prowadzenie dokumentacji medycznej, przyjmowanie osadzonych na badania lekarskie i porady medyczne, przeprowadzanie badań wstępnych dla osób po przyjęciu do zakładu karnego, wykonywanie profilaktycznego radiologicznego badania klatki piersiowej, wykonywanie badań kontrolnych, organizowanie - w zakresie niezbędnym (np. w przypadkach konieczności natychmiastowego udzielenia świadczeń w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia, koniecznością przeprowadzenia specjalistycznych badań, leczenia lub rehabilitacji) - świadczeń zdrowotnych realizowanych w pozawięziennych podmiotach leczniczych, konwojowanie, wspólnie z funkcjonariuszami działu ochrony, osadzonych do szpitali i podmiotów medycznych poza jednostką penitencjarną. W naszej jednostce najwięcej porad i konsultacji odnotowuje się w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza psychiatry oraz lekarza dentysty. Wszystkie te działania to wycinek pracy więziennych medyków i służą przede wszystkim zapewnieniu realizacji prawa osób pozbawionych wolności do opieki medycznej podczas przebywania w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Więzienna Służba Zdrowia jest integralną częścią struktury Służby Więziennej. W całym kraju Służba Więzienna dysponuje siecią 155 ambulatoriów. Lecznictwo szpitalne Służby Więziennej dysponuje 11 szpitalami z 27 oddziałami specjalistycznymi o różnym profilu, zlokalizowanymi w 10 okręgowych inspektoratach. Poza wykonywaniem procedur diagnostyczno – leczniczych personel medyczny oddziałów szpitalnych dodatkowo zapewnia osadzonym przebywającym w warunkach ambulatoryjnych całodobową opiekę medyczną. Oprócz działalności leczniczej więzienna służba zdrowia realizuje szereg programów profilaktycznych o charakterze ogólnopolskim i lokalnym, co pozwala zabezpieczyć potrzeby zdrowotne osób pozbawionych wolności w stopniu równoważnym wszystkim obywatelom państwa.

Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym.
Te słowa Arthura Schopenhauera niech będą zachętą do dbania o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, co szczególnie dziś jest niezwykle ważne i znaczące.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia oraz Dnia Pracownika Służby Zdrowia składamy wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom więziennej służby zdrowia oraz wszystkim innym przedstawicielom systemu ochrony zdrowia podziękowania za ciężką i ofiarną pracę w trudnej i bardzo odpowiedzialnej służbie. Dziękujemy za poświęcenie i zaangażowanie oraz sumienność w wypełnianiu bardzo ważnej roli na rzecz drugiego człowieka. Życzymy, aby Wasza codzienna służba przynosiła ogrom satysfakcji, a także dawała poczucie wiary w sens ratowania zdrowia i życia.
DZIĘKUJEMY!
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
GAds body - poz - 880x150 bot
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-05-25
USD 4,3069 -0,00%
EUR 4,5955 -0,33%
CHF 4,4727 +0,01%
GBP 5,3938 +0,30%
Wspierane przez Money.pl
GAds kolumna - poz. - 280x250
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001