SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 INFORMACJE  • powiat grójecki • gmina Grójec 
AŚ GRÓJEC - REANIMACJA NA ŚRODKU DROGI 09.08.2021
opr.: kpt. Arkadiusz Wencel
W miniony weekend funkcjonariuszka Służby Więziennej z Aresztu Śledczego w Grójcu udzielała pierwszej pomocy poszkodowanemu rowerzyście.

Do nietypowego zdarzenia, którego świadkiem była chorąży Joanna Szybowska-Szymczak, doszło na środku drogi, w sobotnie przedpołudnie, na trasie między Tarczynem a Mszczonowem. Funkcjonariuszka w czasie wolnym od służby, jadąc samochodem, w miejscowości Suchodół zauważyła na środku jezdni nieprzytomnego mężczyznę. Na poboczu drogi leżał przewrócony rower.
Obok stało kilka osób, którzy wcześniej ułożyli poszkodowanego w pozycji bocznej. Pani chorąży nie wiedząc jeszcze dokładnie co się stało, rozpoczęła akcję ratunkową. Zabezpieczyła miejsce zdarzenia i przystąpiła do oceny stanu poszkodowanego. W między czasie nadjechały kolejne osoby, które wezwały na miejsce zdarzenia niezbędną pomoc. Funkcjonariuszka z grójeckiej jednostki sprawdziła szybko oznaki krążenia. Wiedziała dokładnie, co trzeba robić. W Służbie Więziennej jest pielęgniarką ambulatorium z izbą chorych. Po udrożnieniu dróg oddechowych i ocenie oddechu okazało się, że mężczyzna nie oddycha. Pani chorąży natychmiast rozpoczęła resuscytację krążeniowo-oddechową. Wszystkie obecne na miejscu osoby zadeklarowały pomoc. Na szczęście szybko na miejscu zdarzenia pojawili się ratownicy z OSP Suchodół. Dostarczyli oni dodatkowy sprzęt ratunkowy. Zablokowali drogę. Przejęli od funkcjonariuszki SW czynności związane z uciskaniem klatki piersiowej, dostarczyli na miejsce defibrylator AED. Nie tracąc cennego czasu, chorąży podłączyła elektrody i słuchała komunikatów podawanych przez urządzenie do defibrylacji, jednocześnie udrażniając drogi oddechowe i wentylując poszkodowanego za pomocą tzw. worka samorozprężającego z maską, który został przygotowany przez strażaków. W pewnej chwili nastąpił komunikat „defibrylacja zalecana”, po nim nastąpiło wyładowanie. Trwało to wszystko kilka chwil. Za moment pojawiła się również Policja i co najważniejsze, pogotowie ratunkowe. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego przejął dalsze czynności ratunkowe, zdecydowano o zadysponowaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ten dzień dla chorąży Joanny Szybowskiej-Szymczak na pewno długo pozostanie w pamięci. Nawet dla pielęgniarki tego typu zdarzenia nie są codziennością. W takich sytuacjach, podczas udzielania pierwszej pomocy w przypadkowym miejscu, każdy z nas jest w stanie wykonać dokładnie te same czynności ratujące życie. Nie ważne, jaki zawód wykonujemy. Liczy się przede wszystkim czas i działanie oraz zaangażowanie innych świadków zdarzenia. Są to stresujące chwile. Do tego dochodzi obawa o własne bezpieczeństwo, pośpiech. Może pojawić się chwila zawahania. Pamiętajmy jednak, że pierwsza pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia to kilka czynności, jeśli których nie wykonamy, nie damy szansy poszkodowanemu na przeżycie. Zdarzenie opisywały również lokalne media. W jednym z komentarzy pod informacją pojawił się komentarz „Szczęście w nieszczęściu (…) szybka reakcja przejeżdżającej osoby. Trzymamy kciuki za zdrowie starszej osoby”. My również dołączamy się do życzeń pełnego powrotu do zdrowia.

Gratulujemy naszej koleżance odwagi, wiedzy, umiejętności i postawy obywatelskiej godnej naśladowania. Warto pamiętać, że funkcjonariuszem jest się nie tylko w mundurze, ale również po służbie. Dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli – nie tylko podczas służby – to nasz obowiązek. Potwierdzeniem tego jest postawa naszej koleżanki.

Chorąży Joanna Szybowska-Szymczak jest funkcjonariuszem Służby Więziennej od 11 lat. W pierwszych latach swojej kariery zawodowej pełniła służbę w oddziale internistycznym szpitala w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie. Obecnie służbę pełni na stanowisku starszej pielęgniarki Ambulatorium z Izbą Chorych w Areszcie Śledczym w Grójcu.
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
GAds body - poz - 880x150 bot
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-17
USD 4,6119 -0,35%
EUR 4,6921 -0,01%
CHF 4,8500 -0,58%
GBP 5,5818 +0,19%
Wspierane przez Money.pl
GAds kolumna - poz. - 280x250
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001